Historia
Izba Historii Szkoły
W historii naszych wieluńskich szkół: żeńskiej pensji Pelagii Zasadzińskiej i męskiego gimnazjum, jak w soczewce odbijają się losy szkolnictwa średniego w Polsce. Dzięki odwadze i ofiarności ludzi tworzących te szkoły, przetrwały materialne świadectwa, które pokazujemy w Izbie. Ekspozycję otworzyliśmy w październiku 2011 roku, pięć lat po uroczystych obchodach stulecia istnienia Szkoły. Zwiedzający zauważą, że sala wystawowa została tak zaprojektowana, aby podzielić ekspozycję chronologicznie na cztery okresy dziejów i wyodrębnić miejsce dla wieluńskiego harcerstwa.
Niezwykła nauczycielka - Pelagia Zasadzińska
27 kwietnia 2002r. odbyła się w Wieluniu uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika nagrobnego Pelagii Zasadzińskiej. Pelagia Zasadzińska to prekursorka szkolnictwa średniego dla dziewcząt w Wieluniu. Organizatorem i gospodarzem uroczystości była społeczność szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Wieluniu. Celem uroczystości było oddanie należnego hołdu zasłużonej nauczycielce i zaznajomienie młodzieży z historią szkoły. Losy Pelagii Zasadzińskiej są też związane z historią narodu polskiego i uczą miłości do naszej małej ojczyzny. Pelagia Zasadzińska urodziła się 17 stycznia 1858 roku na ziemi sieradzkiej
w patriotycznej rodzinie rządcy majątku w Dębołęce. Ojciec jej, Adam był powstańcem 1863 roku i często opowiadał swoim dzieciom o walkach niepodległościowych stoczonych w okolicach Brzeźnia, Lututowa i Rychłocic. Cudem uniknął zsyłki na Sybir. Dobrze rozumiał ówczesne hasła pozytywizmu „pracy u podstaw” i „pracy organicznej”, dlatego zadbał o wykształcenie swojej licznej rodziny. Córka Pelagia pobierała naukę najpierw w Sieradzu, potem w IV Gimnazjum Żeńskim w Warszawie. Szkołę tę ukończyła z wyróżnieniem, otrzymała złoty medal i uzyskała uprawnienia nauczycielki domowej.
Sławni wychowankowie
Maria Aulich
Pedagog, poetka, dziennikarka. Córka profesora Czesława Aulicha. Wieloletnia redaktor Głosu Nauczycielskiego. Autorka pięciu tomików poezji: Moja wierzba wieluńska, Jak dotyk, Błogosławiona między kochankami, Zamień się z jaskółką, Śladami dotyku oraz szkiców Dookoła życia. Zmarła w Warszawie, w kwietniu 2018 roku.
Leszek Benke
W 1972 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, a następnie w 1977 roku studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po studiach występował na deskach teatrów w Łodzi, a także w wielu produkcjach filmowych. Zmarł nagle w 2021 roku.
Marita Benke - Gajda
Artystka rzeźbiarka. Wykładowca na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureatka wielu prestiżowych nagród. Swoje prace prezentuje na licznych wystawach w Polsce i za granicą. Ceramiki Marity Benke – Gajdy można obejrzeć i kupić w krakowskiej galerii przy Grodzkiej i na cavaletto.pl
Krzysztof Dudek
Absolwent naszego liceum, maturę zdał w 1986 rok. Adwokat, w latach 2007–2016 dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
W czasie studiów prawniczych na Uniwersytecie Łódzkim był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów i działał także w Pomarańczowej Alternatywie. W latach 2006–2010 sprawował mandat radnego sejmiku łódzkiego, zasiadając w Komisji Kultury, Nauki i Sportu oraz Komisji Rewizyjnej.
W 2007 r. powołany na dyrektora Narodowego Centrum Kultury, pełnił tę funkcję przez 9 lat. Był inicjatorem akcji społecznych takich jak „Pamiętam. Katyń 1940”, „Prawo do kultury”, „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, został także przewodniczącym kapituły nadawanego przez prezydenta RP Medalu „Zasłużony dla Polszczyzny”. Na czele NCK stał do 2016. W czerwcu tegoż roku został dyrektorem naczelnym Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.
Piotr Fita
Absolwent I LO im. T. Kościuszki w Wieluniu, maturę zdał w 1998 roku.
Jeden z najmłodszych profesorów fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w Instytucie Fi-zyki Doświadczalnej w Zakładzie Optyki. Prowadzi badania naukowe, zajęcia dydaktyczne dla stu-dentów i upowszechnia zagadnienia optyczne na łamach miesięcznika „Delta”.
Uzyskał stopień doktora na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w 2008 roku. Podczas studiów doktoranckich prowadził badania procesów ultraszybkich w cząsteczkach organicznych, szczególną uwagę poświęcając zjawisku wewnątrzcząsteczkowego przeniesienia protonów. W ramach stażu podoktorskiego spędził dwa lata w grupie prof. Erica Vauthey na Uniwersytecie Genewskim, gdzie wykorzystywał generację drugiej harmonicznej na powierzchniach do badania zjawisk na granicach niemieszających się cieczy. Następnie wrócił do Warszawy, by kontynuować badania dynamiki procesów ultraszybkich w cząsteczkach organicznych i właściwości fotofizycznych materiałów fotoaktywnych za pomocą różnych technik spektroskopii czasowo-rozdzielczej i nieliniowej. Wśród jego obecnych zainteresowań naukowych znajduje się także biofotonika, a w szczególności zastosowania optyki nieliniowej do detekcji i obrazowania patogennych białek w tkankach.
Marek Gruszczyński
Ekonomista, ekonometryk, profesor zwyczajny w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pro-rektor tej uczelni w latach 2012–2016, dyrektor kanadyjskiego programu MBA (CEMBA) w SGH.
Zanim został profesorem, w latach 70-tych odbył staż w centrali Citibank (Nowy Jork) w departa-mencie dr Irvinga Friedmana, natomiast w latach 80-tych był wykładowcą w University of Nigeria (Nsukka, Nigeria) w Department of Statistics oraz w Department of Economics.
Ireneusz Kania
Urodził się w Wieluniu, jak mówi pamięta zniszczenia wojenne w tym doszczętnie zbombardowanym mieście. Jako dziecko szczególnie uzdolnione, ale często zapadające na zdrowiu organizował książkowe wyprawy do odległych kultur, światów, ludzi. To pozostało. Dzisiaj jako badacz kultury wschodniej, tłumacz, tybetolog, filozof, religioznawca publikuje i dzięki temu mamy Jego książki, możemy posłuchać i pooglądać Go w bardzo ambitnej publicystyce kulturalnej TVP. Pan Ireneusz od wielu lat mieszka w Krakowie. Ostatnia praca Ireneusza Kanii to tłumaczenie książki pt.: "Mistrzowie duchowi". Dostępna w naszej bibliotece.
Narcyz Klatka
Wielunianin "z krwi i kości", zespolony z historią miasta i szkoły. Mimo podeszłego wieku i znacznej odległości Wielunia od Gdyni (gdzie mieszka) zawsze pamięta o swojej szkole. Obecny na wszystkich uroczystościach. Historyk drugiej wojny światowej, specjalista ruchu oporu, lotnictwa, wywiadu. Autor wielu książek z tej dziedziny, w tym bardzo kontrowersyjnej "Żywe torpedy" o polskich kamikadze. Książka z dedykacją dostępna w bibliotece szkolnej, pamiątka ze spotkania autorskiego zorganizowanego przez nauczycieli historii w naszej szkole.