Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Ponowne wyróżnienie w rankingu Perspektyw
Dołącz do Nas
Nasze liceum to przede wszystkim uczniowie
Nastrój się do nauki
Podręczniki 2019/2020

11 grudnia 2019 r. uczniowie klasy 2g pod kierunkiem nauczyciela geografii Pawła Packiego, z wychowawczynią Anną Mazur gościli na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego na zaproszenie prof. dr. hab. Jana Miodka. Uczestnicząc w wykładzie  wybitnego naukowca młodzież poznała m.in. etymologię nazwy naszego miasta oraz dowiedziała się o pochodzeniu imienia Olga oraz słów „chłoporobotnik”, „półkotapczan” i „szyboekran” – wymyślonych przez polską noblistkę z Dolnego Śląska –Olgę Tokarczuk.

Następnie uczestnicy wycieczki do stolicy Dolnego Śląska udali się do budynku Panoramy Racławickiej, gdzie obejrzeli cykloramiczny obraz „Bitwa pod Racławicami”, namalowany w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka – dzieło przedstawiające jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi, dowodzonymi przez gen. Aleksandra Tomasowa.

Program wycieczki obejmował też wizytę w ponadstuletnim neorenesansowym gmachu Muzeum Narodowego, w którym uczniowie obejrzeli rozmaite eksponaty z różnych dziedzin sztuki, zwłaszcza romańskiej i gotyckiej śląskiej rzeźby kamiennej, gotyckiej, renesansowej i barokowej sztuki sakralnej (polskiej i europejskiej) a przede wszystkim dzieła malarstwa artystów polskich oraz twórców zagranicznych, działających na terenie dawnej Rzeczypospolitej: Jana Matejki, Artura Grottgera, Józefa
Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Gersona, Marcella Bacciarellego, Barnarda Belotta, Józefa Brandta i innych. Po zwiedzeniu Muzeum Narodowego młodzież udała się na wrocławski Rynek Główny, aby poznać atrakcje Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Galeria

  srebrna2017pnwm2  uwaga  logo kulisynexera